Menu

Gdy na horyzoncie jawi się rozwód – adwokat to sprawa konieczna?

4 lipca 2019 - prawo i administracja
Gdy na horyzoncie jawi się rozwód – adwokat to sprawa konieczna?

Nie warto deprecjonować sprawy, jaką jest rozwód. To bardzo ciężka sytuacja dla obydwu stron, tym bardziej, że założenia nigdy się takiego obrotu spraw nie planuje. Pożycie małżeńskie czasami się nam nie układa i w takich wypadkach jest to jedyne rozwiązanie, aby móc spróbować ułożyć sobie życie na nowo. Dochodzi wówczas często to sytuacji, kiedy samem musimy radzić sobie z ogromem formalności, dokumentów i innych obowiązków. Najlepiej wtedy postawić na adwokata, który będzie w stanie nas chociaż częściowo od tego odciążyć.

Czy kiedy wiemy, że w naszym małżeństwie jest na tyle źle, że koniecznością staje się rozwód adwokat to dla nas sposób by było nam łatwiej? W pewnym sensie tak. Mnóstwo myśli kłębi się w naszych głowach, gdy na horyzoncie krąży widmo rozwodu – od czego zacząć, jakie mogą okazać się koszty rozwodu i wiele innych. Są to bowiem wątpliwości, które z pewnością rozwieje dobry prawnik. A może jednak, w dobie wszechobecnie dostępnych informacji na temat wszystkiego, poszukać oszczędności i spróbować, poradzić sobie z tym samemu? Wszelkie za i przeciw opisaliśmy poniżej.

Tylko odpowiedni adwokat

Co może oznaczać fakt, że dany prawnik jest odpowiedni do prowadzenia danej sprawy. Najprościej tę kwestię wytłumaczyć na przykładzie lekarzy. Otóż doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że lekarz ortopeda, doskonale poradzi sobie ze wszystkimi złamaniami i innymi podobnymi kwestiami. Ciężko jednak oczekiwać od niego, że kiedy wymagana będzie skomplikowana operacja serca, podoła on temu wyzwaniu i wyleczy pacjenta.

Podobnie jest w wypadku prawników. Sprawy rozwodowe są bardzo specyficzne i przybierają bardzo wyjątkowy charakter. Najlepiej, kiedy zajmują się nimi adwokaci od rozwodów czyli tacy, którzy specjalizują się w prawie rodzinnym. Jeżeli wiemy, że dany fachowiec, każdego dnia przyjmuje swoich klientów, którzy zgłaszają się do niego w sprawach podatkowych, nie powinniśmy podejmować z nim współpracy.

Staż pracy, doświadczenie i cechy charakteru prawnika

Kiedy wiemy, że zajmie się naszym rozwodem adwokat z Gdyni, podczas pierwszej rozmowy konsultacyjnej nie możemy bać się zadawać wielu pytań. Doświadczenie w tej branży jawi się, jako bardzo istotny aspekt, dlatego musimy być przekonani, że mamy do czynienie ze specjalistą, który niejedną sprawę ma już za sobą.

Z drugiej strony, nie oznacza to, że musimy odrzucać oferty młodych prawników. Ci też potrafią wykazać się dużą wiedzą, zaangażowaniem i nietuzinkowym podejściem do sprawy, co w wielu przypadkach może przechylić szalę zwycięstwa na nasza korzyść. Zastanówmy się zatem, jakiej dokładnie pomocy potrzebujemy.

Prawo nigdy nie było i na pewno nigdy nie będziemy łatwą dziedziną nauki. Można wręcz odnieść wrażenie, że w wyniku ciągłego rozwoju, pojawia się coraz więcej niejasności i zawiłości. Potrzebujemy zatem adwokata, który odpowiednio podejdzie do nas, czyli swojego klienta. Wymagana będzie empatia i cierpliwość. Z pewnością będzie zależeć nam na  zrozumieniu swojej obecnej sytuacji, wszelkich podejmowanych kroków oraz definicji, o których nigdy wcześniej w ogóle nie słyszeliśmy.

Prawdą jest, że rozwody w Polsce mają miejsce niestety dość często, a skutkiem tego jest obecność sporej liczby specjalistów od takich spraw. Dla nas to zarazem dobrze i źle. Mamy spory wybór adwokatów, aczkolwiek cięższe staje się wyłonienie takiego, który będzie w stanie spełnić nasze wszelkie oczekiwania. Mając jednak na uwadze powyższe wskazówki, powinno być nam o wiele łatwiej.